Announcement

Collapse
No announcement yet.

Need 5 Mobile Developers, 5 Web Developers, 10 Web an Mobile Testers

Collapse
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Need 5 Mobile Developers, 5 Web Developers, 10 Web an Mobile Testers

Dear all,

Tech Propulsion Labs (TPL) is a software engineering firm based in Ho Chi Minh City, Vietnam. With the belief that human resource is the most valuable asset at TPL, seeking talents and trainable people together with building employees’ career are our main focuses. In order to catch up the fast growing pace of our business, you will have opportunities to get

• Customized technical coaching from local and overseas technical experts
    • Customized career coaching from their mentor, and setting their own goals for developing themselves, improving their skills, and increasing the quality of their work
    • Promotion regarding on performance improvement, regardless of contribution time for the company

Currently we offer Mobile Developers, Web Developers, Web Testers and Mobile Testers for whom are interested in high technology and modern devices.

If you are fast learner and have big interest in Web or Mobile, please send your CV with highest degrees or certificates to hiring@techpropulsionlabs.com and let us know channel you get our vacancies from.

Thank you,

Tech Propulsion Labs

P/S: Job descriptions are attached.
    Attached Files

Originally posted by Techpropulsionlabs View Post
    Dear all,

Tech Propulsion Labs (TPL) is a software engineering firm based in Ho Chi Minh City, Vietnam. With the belief that human resource is the most valuable asset at TPL, seeking talents and trainable people together with building employees’ career are our main focuses. In order to catch up the fast growing pace of our business, you will have opportunities to get

• Customized technical coaching from local and overseas technical experts
    • Customized career coaching from their mentor, and setting their own goals for developing themselves, improving their skills, and increasing the quality of their work
    • Promotion regarding on performance improvement, regardless of contribution time for the company

Currently we offer Mobile Developers, Web Developers, Web Testers and Mobile Testers for whom are interested in high technology and modern devices.

If you are fast learner and have big interest in Web or Mobile, please send your CV with highest degrees or certificates to hiring@techpropulsionlabs.com and let us know channel you get our vacancies from.

Thank you,

Tech Propulsion Labs

P/S: Job descriptions are attached.
    không biết CV viết tiếng anh hay tiếng việt nhỉ ?

Comment

TPL hình như là một trong những đơn vị tài trợ Mobile Dev Camp 2011.

Thấy trên cái áo có ghi đơn vị này
      Amat Victoria Curam.

------
      Ping me at me@toan.mobi

Comment

Các bạn vui lòng gửi CV bằng tiếng Anh và bảng điểm cho công ty nhé. Nếu có vấn đề gì thắc mắc, vui lòng gọi điện thoại 3811 7771 (chị Nguyên) hoặc mail nguyen.tran@techpropulsionlabs.com.

Comment

Em vừa gọi cho chị gì ở bên đó. Chị bảo là công ty mới xúc tiến bên ĐH KHTN và ĐH Bách khoa.
          Nói nửa chừng thì hết pin nên chưa kịp hỏi thêm gì. Hehe...
          Vậy cho em hỏi anh gì post bài này, bên ĐH CNTT có nộp được đơn không?
          Và deadline là lúc nào vậy?
          Last edited by Khantoria; 28-05-2012, 17:47.

Comment

Originally posted by Khantoria View Post
            Em vừa gọi cho chị gì ở bên đó. Chị bảo là công ty mới xúc tiến bên ĐH KHTN và ĐH Bách khoa.
            Nói nửa chừng thì hết pin nên chưa kịp hỏi thêm gì. Hehe...
            Vậy cho em hỏi anh gì post bài này, bên ĐH CNTT có nộp được đơn không?
            Và deadline là lúc nào vậy?
            Cám ơn Khantoria đã liên lạc với chị. Bảng tuyển dụng này cho các bạn có thể ứng tuyển làm nhân viên chính thức chứ không phải thực tập. Mấy bữa nay chị cũng nhận được thư xin thực tập từ trường CNTT, chị sẽ xem còn kịp chương trình thực tập của trường rồi thông báo cho các em nhé.

Thân,

Nguyên

Comment

Cho em hỏi lương cơ bản SV mới ra trường là nhiêu vậy ^^

Comment

Originally posted by tienbao View Post
                bí mật kinh doang..Phỏng vấn mới biết )
                Ký à Ok ok :what: Này thì kí:shot:

Comment

Originally posted by tienbao View Post
                  Tùy vào khả năng và mức độ tự tin của ứng viên mà có mức lương khác nhau, em à.

Comment

Originally posted by Techpropulsionlabs View Post
                    Tùy vào khả năng và mức độ tự tin của ứng viên mà có mức lương khác nhau, em à.
                    Em không nghĩ độ tự tin lại là yếu tố quyết định,
                    Em nghĩ có nhiều bạn không tự tin do họ có trách nhiệm với những lời mình nói, trách nhiệm với công ty và không muốn ảnh hưởng xấu đến những người khác. Em nghĩ những bạn này tốt hơn là những bạn hay "chém gió" chứ.

(PS: nói thêm chút em không có ý là nói các bạn tự tin là các bạn chém gió)
                    Last edited by 08520654; 11-06-2012, 22:53. Reason: để không bị ném gạch đá.

Comment

Originally posted by 08520654 View Post
                      Em nghĩ có nhiều bạn không tự tin do họ có trách nhiệm với những lời mình nói, trách nhiệm với công ty và không muốn ảnh hưởng xấu đến những người khác. Em nghĩ những bạn này tốt hơn là những bạn hay "chém gió" chứ.

Sự tự tin được coi là 1 kỹ năng mềm quan trọng, những người tự tin hơn vào bản thân là những người dám nghĩ dám làm và chính những lời nói như vậy mới tạo động lực để cố gắng. Đừng nghĩ theo hướng tiêu cực như thế.
                      Tự tin tất nhiên lương cao hơn người lúc nào cũng ngại, bi quan, làm gì cũng sợ sai .

Comment

dám nghĩ dám làm, nhưng làm không được thì đừng có nói.he he, tự tin quá với năng lực thì không nên

Comment

Originally posted by 08520654 View Post

Tự tin phải có cơ sở em à Cho nên chị mới nói tự tin và có khả năng đó. HƠn nữa các interviewer có kinh nghiệm sẽ phát hiện ra sự trung thực của ứng viên vì họ cũng đã có kinh nghiệm làm việc và tuyển dụng.

Comment

Co ai di phong van chua? Chia se kinh nghiem di anh em.

Comment

Requirements cho MD hơi bị đã.

Comment

LHQC

Collapse
                              Working...
                              X